• کوه آراگاتس - ارمنستان

 • کوه شاه داغ - آذربایجان

 • کوه کاچکار - ترکیه

 • کوه آرارات - ترکیه

 • کوه کلیمانجارو - تانزانیا

 • کوه آرارات-زمستانی-ترکیه

 • کوه البروس - روسیه

 • کوه کازبگ - گرجستان

 • کوه آیلندپیک - نپال

طبیعت مهربان ترین دوست ما و بهترین منتقد علم تجربی است، اگر تنها اجازه دهیم اطلاعیه هایش بی طرفانه وارد ذهنمان شود."مایکل فارادی" **

برنامه ویژه کوهنوردی نوروز 1394 - آراگاتس


جاذبه های دیدنی برنامه:

صعود به قله آراگاتس(بلندترين قله ارمنستان)، گشت و بازديد از جاذبه هاي شهر ايروان شامل: کاسکاد(هزار پله) ميدان هراباراگ ، بازديد از کليساي گغارد(قديمي ترين کليساي ارمنستان) و معبد گارنی ، دریاچه سوان .

 • کشور :ارمنستان 
 • موقعیت :استان آراگاتسوتن     
 • درجه بندی :کوهنوردی، متوسط              
 • تعداد نفرات :حداقل 6 نفر - حداکثر 24 نفر
 • مدت: 7 روز                   
 • محل حرکت: تهران
 • هزینه :410 دلار

 

روز شمار برنامه :       

روز اول:      

حرکت از تهران بعد از تشریفات گمرکی، ورود  به  ارمنستان.

روز دوم:      

رسیدن به ایروان، گلگشت شهر، بازدید از میدان هراباراک، هزارپله، اقامت در هتل.

روز سوم:     

گشت شهری، بعد ازظهر حرکت به سمت آراگاتس، شب اقامت در چادر.

روز چهارم:   

صعود به قله آراگاتس (4090 متر)، بازگشت به ایروان، اقامت در هتل.

روز پنجم:     

صرف صبحانه در هتل، دیدار از کلیسای صخره ای گغارت و معبد گارنی، و دره زیبای آزاد با جاذبه های دیدنی، شب اقامت در هتل.

روز ششم:

صرف صبحانه در هتل ، بازدید از دریاچه سوان، خرید و بازدید از بازارچه روسها، دیدار از بزرگترین کلیسای ایروان، شب اقامت در هتل.

روز هفتم:    

بعد از صرف صبحانه  حرکت به سمت مرز، بعد از انجام تشریفات گمرگی، ورود به ایران و اتمام به برنامه.

توجه:

 • داشتن پاسپورت با اعتبار 6 ماهه
 • مطالعه و امضای توافق نامه موسسه

 

خدمات موسسه :

 • بلیط اتوبوس تهران به ایروان و بالعکس
 •  4 شب اقامت در هتل 3 ستاره با صبحانه
 • کلیه ترانسفرهای زمینی درارمنستان ومنطقه آراگاتس
 • راهنمای محلی و مربی مجرب مسلط به فارسی  و ارمنی
 • بیمه حوادث با دیه کامل
 • هزینه ویزای ارمنستان
 • عوارض خروج از کشور
 • هزینه های ورودی
 • ارائه سیم کارت
 • حکم صعود به قله

شامل خدمات نمی شود :

 • تجهیزات کوه نوردی شخصی.
 • هزينه های امداد رسانی و هزینه های پزشکی.
 • کلیه تدارکات غذایی در کوه و شهر
 • استفاده از محتویات داخل یخچال در هتل و سفارشات غیره از لابی
 • هزینه اقامت بیش از مدت برنامه ی تعیین شده
 • هزینه های شخصی

 

وسایل ضروری برنامه :   

کیسه خواب           کوله پشتی                كفش مناسب           کلاه پشمی و آفتابی            چادر

لباس گرم              بادگير گورتکس            دستکش                  عينك آفتابی  UV                  باتوم

زيرانداز                  چراغ پیشانی              قمقمه آب                 لوازم بهداشتي شخصی 

 

شرایط پرداخت:

 • 75 درصد کل قیمت (به نرخ روز دلار) 15 روز مانده به شروع برنامه بعنوان پیش پرداخت مطالبه خواهد شد.
 • 25 درصد مابقی کل قیمت(به نرخ روز دلار) 7 روز مانده به شروع برنامه دریافت خواهد گردید.

شرایط لغو ثبت نام:

چنانچه فردی به هر دلیل بعد از عقد قرارداد 24 ساعت مانده به شروع برنامه انصراف دهد و یا از خروج وی در مرز از طریق قانون جلوگیری گردد 100 درصد مبلغ قرارداد کسر خواهد شد.

 

تماس با موسسه کوهیاران سولدوز

تلفکس:  1965 563 0443                  موبایل: 4520 711 0914

ایمیل: این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید              وبسایت: www.kouhyaran.com
 

 

[92/06/26-29] گزارش چهارمین اجلاس جهانی کوهستان۲۰-۱۷سپتامبر ۲۰۱۳ارزروم-ترکیه

 

چهارمین نشست جهانی کوهستان، طی روزهای 17 تا 20 سپتامبر 2013 با حضور 35 نماینده از کشورهای مختلف جهان و بیش از 100 عضو از اعضای نهاد بین‏المللی "مشارکت برای کوه‏ها" (Mountain Partnership - MP) و با حمایت مالی کشورهای ایتالیا و سوییس در شهر ارزروم ترکیه برگزار شد.

از ایران، عبداله اشتری به نمایندگی از انجمن حفظ محیط کوهستان، مهدی گرمی پور به نمایندگی از موسسه کوهیاران سولدوز نقده و مهندس شیده عطری به نمایندگی از دفتر کوهستان سازمان حفاظت محیط زیست در نشست مذکور شرکت داشتند.

امروزه در کشورهای جهان سوم بلاخص در کشور عزیزمان ایران کوه این نماد هستی بخش با توجه به عدم حفاظت بهینه توسط انسانها آسیبهای فراوانی دیده است و بی شک دوستداران محیط زیست، کوهنوردان و سایر اقشار جامعه باید بر خود وظیفه دانسته و تلاشهای بی شائبه ای را جهت حفاظت از محیط کوهستان انجام دهد. لذا موسسه کوهیاران سولدوز نقده و عضو رسمی سازمان جهانی کوهستان (Mountain Partnership) در اجلاسی که از ۱۷لغایت ۲۰سپتامبر در ارزروم کشور ترکیه برگزار گردید با دعوت آن سازمان شرکت نموده و چهارمین نشست جهانی سازمان همکار کوهستان با بیش از یکصد شرکت کننده از اقصی نقاط جهان به میزبانی کشور ترکیه آغاز گردید. حاضرین در این مراسم که جملگی از دوستداران محیط زیست کوهستان، موسسات دانشگاهی، موسسات خصوصی و دولتی بودند مراسم افتتاحیه با حضور رسمی مقامات دولتی ترکیه و مسئولین فائو در ۱۷سپتامبر آغاز و بمدت ۴روز ادامه داشت و تصمیمات  اخذ شده در نشست فوق که در راستای توسعه پایدار کوهستان، حفظ محیط زیست جنگلها، منابع آب و غذا ادامه داشت بشرح ذیل انجام گردید:

۱ .  از تمامی نفرات شرکت کننده از کشورهای دنیا درخواست گردید که جهت توسعه این امر خطیر در کشورهای متبوعه همکاری لازم را مبذول فرمایند.

۲ .  از نقاط قابل توجه نشست فوق انتخاب اعضاء کمیته راهبری کوهستان بود که از گروه خاورمیانه و شمال آفریقا، آقای عبدالله اشتری از کشور عزیزمان ایران بعنوان عضو رسمی کمیته راهبری کوهستان در مجمع انتخاب شدند.

۳ .  در طول نشست نمایشگاهی از دستاوردها، فعالیتها، ابتکارات و نوآوری های انجام شده از نقاط مختلف جهان به نمایش گذاشته شد که مورد استقبال حاضرین قرار گرفت.

۴ .  استراتژی و شیوه مدیریت نهاد مشارکت برای توسعه حفظ کوهها در چهارسال آینده از طریق فرآیند مشارکتی اعضاء به تصویب رسید و انتظار براین بود که این استراتژی از سال ۲۰۱۴ لغایت ۲۰۱۷ توسط دولتها، گروههای مدنی متعلق به مشارکت برای حفظ زیست محیطی  کوهها اجراء خواهد شد که توسعه پایدار کوهستان SMDدر سراسر دنیا جایگاه بالاتری خواهد داشت.

 ۵ .  در خاتمه شرکت کنندگان در قالب کار گروههای مشترک حمایت، مدیریت دانش، ارتباطات، توسعه پتانسیل و انتقال تکنولوژی و نوآوری و تثبیت منابع بحث و تبادل نظر نمودند.

و امید است تمامی انسانهای عاشق به طبیعت و بلاخص دوستداران حفظ محیط زیست کوهستان، نهادهای دولتی، فدراسیون محترم کوهنوردی، هیئت ها و گروههای کوهنوردی و تمامی آنانی که طلوع و غروب دلنشین را از پس کوهها نظاره گرند بر خود وظیفه دانسته که کوههای پرطراوت ایران عزیز بهار را با رویش گلهای متنوع و صدای روحنواز عندلیبان هزارآوا، تابستان را با خنکی لب یخچالها و زیرسایه درختان بلوط پاییز را با ریزش برگ درختان و شگفتی غارها و زمستان را با پوشش سفید رنگ صخره و سنگ نظاره گر و درنوردیده و همچنین حافظ این نعمت بی نظیر خدای منان برای نسل های آینده بوده باشند.

 

[92/11/06] اولین گام‌های دموکراسی سبز در ایران

 

مشکل آلودگی محیط زیست امروز جهان، مشکل تنها یک کشور و یک قلمرو خاص نیست بلکه مشکل تمام جهان محسوب می‌شود. صنعتی شدن، رشد شهرها و در پی آن افزایش جمعیت، انسان را قادر ساخت تا طبیعت را مقهور خویش ساخته و موجب انهدام تدریجی و مستمر آن شود

به گزارش خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اگرچه طی این سالها تخریب سرزمین و منابع طبیعی و نابودی محیط زیست کمتر مورد توجه مردم و مسئولین کشورها قرار گرفته اما پیامدهای ناشی از این دیدگاه با تنگ کردن عرصه طی دو دهه اخیر توجه اذهان عمومی را به خود جلب کرده است.

جنگ آب، آلودگی هوا، نابودی پوشش گیاهی و حیات وحش، گرمای زمین و بالا آمدن سطح دریا تنها چشمه‌های کوچکی از ادامه روند تخریب سرزمین هستند که هر روز جان تعداد زیادی از مردم جهان را می‌گیرد.

پروژه منارید (تقویت و انسجام سازمانی در راستای مدیریت یکپارچه منابع طبیعی) در چارچوب برنامه توسعه کشورهای خاورمیانه و شمال آفریقا در هفت کشور اردن، الجزایر، ایران، تونس، مراکش و یمن با مشارکت فنی و مالی دولت‌های این کشورها و نیز تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF) و برنامه عمران ملل متحد (UNDP) درست به همین منظور در حال اجراست.

این پروژه در ایران در استان‌های تهران، سمنان (عرصه‌های پروژه مدیریت پایدار منابع آب و خاک – حبله رود)، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و یزد با هدف رفع خلاء‌ها و موانع قانونی موجود در حال اجراست که از طریق آن مدیریت یکپارچه منابع طبیعی تقویت شده و شیوه‌های موفق پایدار مدیریت آب، اراضی و تعمیم آنها به سطوح بالاتر در حال اجراست.

دموکراسی سبز که در کنار صلح سبز از حقوق بین‌المللی محیط زیست و حق مردم نسبت به آن سخن به میان می‌آورد از اوایل سال 2012 میلادی با همکاری سازمان ملل در ایران اولین گام‌های خود را برداشته است و اکنون شاهدیم که در برخی مناطق کشور با مشارکت مردم برای حفظ منابع طبیعی و جلوگیری از تخریب سرزمین و محیط زیست روش مدیریت منسجم و یکپارچه را پیگیری می‌شود.

شهرستان بهاباد با جمعیت بیش از 27 هزار نفر واقع در استان یزد یکی از پایلوت‌های پروژه منارید است که در آن چهار روستای آسفیج، کمپویه، بنستان و کریم آباد برای اجرای پروژه انتخاب شده‌اند. در بازدید خبرنگاران از این سایت که همزمان با برگزاری کلاس‌های عملی کشاورزان بود به راحتی اشتیاق مردم برای اجرای این پروژه قابل مشاهده بود.

استفاده بهینه از دارایی‌های بومی، افزایش آگاهی در جهت بالا بودن میزان بهره‌وری از جمله مواردی هستند که در این کلاس‌ها برای کشاورزان منطقه برگزار می‌شود.

یکی از مردم محلی منطقه در خصوص نقش این کلاس‌ها در بهبود زندگی کشاورزان منطقه و حفظ محیط زیست که در هر سال زراعی 15 بار برگزار می‌شود، اظهار می‌کند: قبلا مردم کود حیوانی خود را فروخته و با آن کود شیمیایی می‌خریدند اما الان همه می‌ دانند که کودی که خودشان تولید می‌کرده‌اند بهتر بوده و علاوه بر کاهش آلودگی آب و خاک، کیفیت محصولات کشاورزی را نیز بالا می‌برد.

وی ادامه می‌دهد: در گذشته به دلیل روشهای غلط و غیر عملی کشاورزی، تولید کمی داشتیم اما اکنون می‌توانیم محصولاتی با کیفیت و با میزان بیشتری تولید کنیم. 

اما اینکه مردم روستایی به کارشناسان پروژه اعتماد کرده و حاضر به رها کردن باورها و روش‌های قدیمی خود شده‌اند جای تعجب و شگفتی است چرا که هنجارهای سنتی جوامع در مقابل راهکارهایی که از بیرون به مردم ارائه می‌شوند مقاومت بسیاری نشان می‌دهند.

هوشنگ جزی - مدیر ملی پروژه منارید در این رابطه می‌گوید: اولین کاری که این پروژه در نظر دارد اعتمادسازی است چرا که در پروژه‌های قبلی در این خصوص مشکلات بسیاری داشتیم و مردم و جوامع محلی در اجرای پروژه‌ها حضور نداشتند.

وی ادامه می‌دهد: در گذشته با انسجام سازمانی کار نمی‌کردیم و هر سازمان به دنبال اجرای پروژه‌های خود بود. این در حالیست که تمام دستگاه‌های اجرایی می‌توانند با اقداماتشان در عرصه‌های منابع طبیعی و محیط زیست نقش بسیار مهمی داشته باشد.

مدیر ملی پروژه منارید اضافه می‌کند: در گذشته جوامع محلی بر اساس تجربیات شخصی‌شان کار می‌کردند و تصمیم‌گیری بدون در نظرگرفتن مردم انجام می‌شد. اما در پروژه منارید به دنبال این هستیم که جامعه محلی فراموش شده را وارد تصمیم گیری‌ها کنیم و با استفاده از NGO‌ها اعتماد میان مردم را شکل دهیم.

جزی با اشاره به برگزاری جلسات مختلف میان مردم و کارشناسان پروژه اظهار می‌کند: از طریق همین جلسات اعتماد در بین مردم شکل گرفته و اکنون مشاهده می‌کنیم که خودشان چگونه برای بهبود وضعیت زندگی‌شان و حفظ منابع طبیعی تلاش می‌کنند.

به گزارش ایسنا، تشکیل کمیته‌ها و شوراهای محلی و همچنین ایجاد صندوق‌های منطقه‌ای از چشمگیرترین نتایج اجرای این پروژه هستند که اکثر ساکنین روستاها از آن ابراز خرسندی کرده و تمام تلاش خود را برای گسترش آن به کار می‌برند همچنین در این روستاها شاهد ایجاد شغل‌های جدید برای همه آحاد مردم حتی زنان خانه‌دار هستیم که تخریب بسیار کمتری برای محیط زیست منطقه در پی خواهد داشت و یا حتی میزان آن را به صفر می‌رساند.

20 میلیون دلار اعتبار کل پروژه منارید

جزی با اشاره به اعتبار 20 میلیون دلاری پروژه منارید می‌گوید: چهار میلیون دلار از اعتبارات این پروژه توسط صندوق تسهیلات جهانی (GEF)‌ و 16 میلیون دلار آن باید از طریق دولت ایران فراهم می‌شود که علاوه بر کمک‌های نقدی شامل کمک‌های غیرنقدی هم هست.

وی با بیان اینکه سطح استانی پروژه مستقیما زیر نظر استانداری به اجرا درمی‌آید تصریح می‌کند: تمام دستگاه‌هایی که می‌توانند در حوزه مدیریت یکپارچه حوضه‌های آبخیز و منابع طبیعی موثر باشند عضو کمیته‌ای هستند که زیر نظر معاون برنامه ریزی استانداری تشکیل شده است.

منابع طبیعی و محیط زیست لوکس‌ محسوب می‌شوند 

وی با بیان اینکه در گذشته حتی در سطح سازمان جنگل‌ها و مراتع نیز چنین انسجام یکپارچه‌ای نداشتیم، می‌گوید: معمولا به محیط زیست و منابع طبیعی لوکس‌تر از معدن، راه،‌ نیرو و پروژه‌های درآمدزا نگاه شده و پروژه‌های زیست محیطی و منابع طبیعی معمولا به عنوان پروژه‌های هزینه‌ای محسوب می‌شوند. همچنین برخی موارد اینگونه برداشت می‌شود که پروژه‌های زیست محیطی مانع توسعه هستند و اگر قرار باشد جاده‌ای از وسط یک جنگل عبور کرده یا معدنی در یک حوضه آبخیز احداث شود، منابع طبیعی را به عنوان مانع در نظر می‌گیرند در حالی که بهره برداری باید به گونه‌ای باشد که پایداری عرصه‌های منابع طبیعی تضمین شود.

مدیر ملی پروژه منارید اضافه می‌کند: موضوعاتی که در این پروژه دنبال می‌کنیم به گونه‌ای است که همه اقدامات اجرایی با منابع طبیعی و محیط زیست ارتباط پیدا کند. اینگونه که در نظر می‌گیریم آیا یک پروژه به ارتقا و حفظ آن کمک کرده و یا آنرا دچار مشکل می‌کند.

به گزارش ایسنا، در شهرستان بهاباد گام‌های اساسی در جهت ایجاد انسجام سازمانی در سطوح مختلف دولت، مردم محلی و ظرفیت‌سازی انجام شده است که تشکیل کمیته اجرایی استانی و صدور احکام آن برای اعضا از سوی مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری، تشکیل کمیته‌های مدیریت حوزه متشکل از نمایندگان مردم محلی، سازمان مردم نهاد و نمایندگان ادارات تاثیرگذار از جمله مهمترین اقدامات آن محسوب می‌شود. همچنین در این شهرستان کارگاه انرژی‌های نو با همکاری سازمان‌های انرژی نو ایران (سانا) برگزار شده و برای تعدادی از مردم روستایی منطقه آبگرمکن‌های خورشیدی تهیه شده است.

باقری - مدیر استانی پروژه منارید با بیان اینکه پروژه بهاباد از سال 89 در این شهرستان آغاز شده، می‌افزاید: در چند سال گذشته هر پروژه‌ای که در این منطقه به اجرا درمی‌آمد نتیجه‌ای نداشت که دلیل آن به نحوه مدیریت و نبود انسجام و الگوسازی در منطقه باز می‌گردد اما با ایجاد دفاتر محلی، اتاق فکر، گروه‌های توسعه محلی و NGOها این ساختار ایجاد شده است.

وی با بیان اینکه از چهار روستای پایلوت سه روستا این پروژه را به اجرا درآورده‌اند، می‌افزاید: بنیاد مسکن ،‌اداره محیط زیست، منابع طبیعی،‌جهاد کشاورزی، میراث فرهنگی، بسیج و کانون مساجد از سازمان‌هایی هستند که تا کنون درگیر این پروژه شده و در جلسات کمیته اجرایی این منطقه حضور دارند.

مدیر استانی پروژه منارید با بیان اینکه اولویت اصلی در اجرای پروژه مردم هستند، می‌گوید: مردم باید خودشان راهکار مشکلاتشان را پیدا کنند اما دولت هم در کنار آنها حضور پیدا خواهد کرد ولی به طور کلی در پی آن هستیم که مردم را به سطحی برسانیم که خودشان کارگزار دولت باشند.

وی با بیان اینکه یکی از شاخص‌های اصلی این پروژه تعادل بین آبهای سطحی و زیر زمینی است، اضافه می‌کند: یکی از مهمترین اقداماتی که انجام شده آموزش استفاده بهینه از آب است که از طریق جمع‌آوری آبهای زیرزمینی و نفوذ آن در زمین‌های بالادست و تغذیه آبخوان‌ها انجام می‌شود.

باقری تاکید می‌کند: زمانی که مردم از لحاظ معیشتی و اقتصادی توانمند می‌شوند به فکر منابع طبیعی و محیط زیست خواهند بود و برای حفظ آن تلاش می‌کنند که به همین منظور ارتقای سطح معیشتی مردم را نیز مورد توجه قرار داده‌ایم.

به گزارش ایسنا، چهار محور اصلی این پروژه که با سیاست‌های تسهیلات محیط زیست جهانی به اجرا درمی‌آید شامل تخریب سرزمین، آبهای بین المللی،حفاظت از تنوع زیستی و تغییر اقلیم می‌شود که بر اساس هر کدامیک از این محورها یکی از پایلوت‌های پروژه منارید انتخاب شده است اما در کشوری که از لحاظ زیست محیطی، تنوع زیستی، فرسایش خاک، افت آبهای زیرزمینی، خشکسالی، نابودی حیات وحش و غیره رنج می‌برد و همواره شاهد تصمیمات اقتصادی بزرگی است که این روند ناصحیح را تشدید می‌کند اجرای پروژه منارید می‌تواند در توقف آن بسیار با اهمیت باشد.

اگرچه مسئولین سازمان جنگل‌هاف مراتع و آبخیزداری کشور که نماینده دولت برای اجرای پروژه منارید هستند از اعلام آمادگی سایر استان‌ها برای تعمیم آن خبر می‌دهند اما روند کند اجرای پروژه و نآگاهی مردم و مدیران مناطق مختلف سد راه این روند مثبت خواهد بود.

به طور کلی مدیریت یکپارچه منابع طبیعی حلقه گمشده‌ای است که طی سالیان گذشته به فراموشی سپرده شده و عوارض بسیاری در پی داشته است به گونه‌ای که اکنون با موارد بسیاری دست و پنجه نرم کرده و هر روز خبرهای ناگواری در مورد نابودی محیط زیست کشورمان می‌شنویم.

 

[92/11/05] سفر معاون جنگلداری فائو به جمهوری اسلامی ایران

 

معاون جنگلداری سازمان خواروبار جهانی (فائو) در سفری دو روزه به جمهوری اسلامی ایران و طی جلساتی فشرده با مقامات کشورمان دیدار و گفتگو کرد.
دکتر ادواردو رخاس بریالس در این بازدید ضمن ملاقات با مهندس حجتی، وزیر جهادکشاورزی و مهندس جلالی، رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از نزدیک با دیدگاه ها، برنامه ها و اقدامات اجرایی در عرصه حفاظت و توسعه جنگل در ایران آشنا شد.

بریالس در این بازدید که سرگئی ناکوزی، سرپرست دفتر نمایندگی فائو، در ایران نیز وی را همراهی می کرد، با اظهار شگفتی از تنوع گونه های جنگلی در ایران و فنی و جامع بودن گزارش های ارائه شده، ابراز امیدواری کرد در فرصتی دیگر بتواند با حضور در عرصه های جنگلی ایران، از نزدیک در جریان کم و کیف وضعیت جنگل های کشور جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد.

معاون جنگلداری سازمان خواروبار جهانی همچنین در مورد همکاری در زمینه مسائل حفاظتی و تدوین برنامه ملی جنگل و چاره اندیشی مشترک جهت کنترل پدیده خشکیدگی جنگل های بلوط و بررسی و ارزیابی پروژه های مشترک ایران و فائو خصوصا همکاری در پروژه مدیریت جنگل های مناطق خشک و نیمه خشک با مسؤولین مربوط به بحث و گفتگو نشست.

وی همچنین ضمن گفتگو با رئیس مؤسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع از باغ گیاهشناسی ایران به عنوان ذخیرهٔ ژنتیکی گیاهانِ در معرض خطر انقراض دیدن کرد.

 

[92/11/30] ابلاغ بخشنامه نحوه برخورد با حیات‌وحش

 

مدیرکل دفتر حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط زیست از ابلاغ بخشنامه نحوه برخورد با حیات‌وحش به استان‌ها خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست (پام ) به نقل از ایسنا ، حسین محمدی افزود: دراین بخشنامه چارچوب عمل و اقدام در رابطه با آموزش جوامع محلی، امداد و نجات حیوانات آسیب‌ دیده و ... تعیین و به همه استان‌های کشور ابلاغ شده است و بر اساس آن، استان‌ها مکلفند به وظایف خود در این چارچوب برای حفاظت از حیات‌وحش کشورعمل کنند.

وی با بیان اینکه عملیات اجرایی این بخشنامه از روز ابلاغ آغاز شده است، افزود: برخی ملزومات این بخشنامه را بخش‌های دامپزشکی، هلال‌احمر، وزارت راه و شهرسازی، استانداری‌ها و دیگر دستگاه‌های اجرایی کشور می‌توانند به محض دریافت آن به اجرا دربیاورند و از نظر اجرا شدن مفاد آن، با مشکلی مواجه نیستیم.

مدیرکل دفتر حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط زیست گفت: همچنین در این بخشنامه شناسایی نقاط حادثه‌خیز را در دستور کار قرار داده‌ایم که باید به شورای ترافیک استان‌ها رفته و سپس هماهنگی‌های لازم برای ایجاد زیرگذر و پل در نقاط حادثه‌خیز انجام گیرد. همچنین مقرر کرده‌ایم که اقدامات پیشگیرانه همچون کاهنده سرعت و نصب تابلوهای هشدار هر چه سریعتر توسط ادارات کل وزارت راه و شهرسازی استان در دستور کار قرار گیرد.

محمدی اضافه کرد: اطلاعیه دیگری نیز به استان‌ها صادر کرده‌ایم که بر اساس آن باید بر حمایت‌های مردمی از حیات‌وحش همچون تغذیه حیات‌وحش در فصول سرما نظارت داشته باشند تا علوفه آلوده باعث به خطر افتادن جان حیوانات نشود.

به گفته وی، استان‌های تهران، مازندران، چهارمحال و بختیاری و یزد جزو استان‌هایی هستند که معمولا در فصول سرما با همکاری مردم و تشکل‌های مردم نهاد به حیات‌وحش، علوفه‌رسانی می‌کنند.

منبع: سازمان حفاظت محیط زیست

 

زیر مجموعه ها

معرفی به دوستان